Allianz Sigorta

Dünyanin en güçlü finans topluluklarindan, Brand Finance “Global 500” arastirmasina göre “Dünyanin En Degerli Sigorta Markasi” olan Allianz, 70’ten fazla ülkede 140 binin üzerinde çalisaniyla 88 milyon müsterisine, dünyanin en büyük sigorta ve varlik yönetimi sirketlerinden biri olarak hizmet veriyor.

2500 çalisani, 12 bölge müdürlügü, 4000 acentesi, 2000’in üzerinde banka sube kanali ve 6000’in üzerinde anlasmali kurumuyla 81 ilde 6 milyon müsterisinin yaninda olan Allianz Türkiye, çatisi altinda, elementer sigortalar alaninda faaliyet gösteren Allianz Sigorta, hayat sigortalari ve emeklilik branslarinda faaliyet gösteren Allianz Hayat ve Emeklilik ile Allianz Yasam ve Emeklilik sirketlerini barindiriyor.

Allianz’in Türkiye’deki tarihçesi 1923, varligi ise 1988 yilina dayaniyor.

1 Eylül 1923’te Italyan sigorta sirketi Riunione Adriatica Di Sicurta’nin Sark Sigorta’yi kurmasinin üzerinden geçen 51 senenin sonunda Sark Sigorta, Koç Toplulugu bünyesine katildi.

1988 senesinde Allianz, Japon sigorta sirketi Tokio Marine ile birlikte Sark Sigorta’ya ortak oldu. 1991’de de Sark Hayat Sigorta kuruldu. 1998 yilinda Koç Allianz Sigorta ve Koç Allianz Hayat Sigorta olarak isim degistiren iki sirket, 2008 yilinda Allianz’in Koç hisselerini devralmasiyla, Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik ünvanlariyla faaliyet göstermeye basladi. 2013 yilinda Allianz Grubu Türkiye’ye yeni bir yatirim yaparak Yapi Kredi Sigorta ve Yapi Kredi Emeklilik sirketlerini bünyesine katti. 2013 yilinin Ekim ayinda Yapi Kredi Emeklilik, Allianz Yasam ve Emeklilik olarak isim degistirdi. 2014‘te ise Allianz Sigorta ve Yapi Kredi Sigorta sirketlerinin birlesme süreci tamamlanarak elementer sigorta faaliyetleri Allianz Sigorta çatisi altinda toplandi.

Sigorta sektörünün lideri ve güçlü finans kurulusu Allianz Türkiye’nin yatirimlari bunlarla sinirli kalmadi. 2015 yilinda genel merkezini Istanbul’daki Allianz Tower'a tasiyan Allianz Türkiye, 2016 yilinda ise bölgesel yatirim karari aldi. Izmir’de açilacak olan operasyon merkezi Allianz Kampüs ile birlikte Allianz Grubu’nun 2008 yilindan bu yana Türkiye’ye yaptigi yatirimlar 3,5 milyar lirayi buldu.

Tüm dünyada oldugu gibi Türkiye'de de müsteri memnuniyetini esas alarak sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen Allianz'in stratejisinin temelinde, müsteri memnuniyeti ve bagliliginda en iyi sigorta sirketi olmak, hayat, emeklilik, elementer ve saglik alanlarinda pazar payi ve kârlilikta lider olmak, dijitallesme odakli yeni nesil sigortaciliga öncülük etmek, yüksek performans ve is birligine dayali sirket kültürünü korumak ve gelistirmek yatiyor. Allianz Türkiye, müsterilerinin sagliklarini, yillar boyunca olusturduklari varliklarini korumak, hayatlarinin tüm evrelerinde kendilerinin ve ailelerinin yaninda olmak misyonunu benimsiyor.

Müsteri memnuniyeti ve teknoloji odakli yeni nesil sigortaciligin öncüsü

Müsteri memnuniyeti ve teknoloji odakli yeni nesil sigortaciligin öncülügünü üstlenen Allianz Türkiye son yillarda is süreçlerinin dijitallesmesini odagina alarak müsterilerinin beklenti ve taleplerini hizli ve etkin bir sekilde yönetmeyi odagina koydu. Dijital Dönüsüm Programi ile baslayan bu dönem içinde müsterilerinin hizli ve kolay erisim saglayarak poliçelerini, ödemelerini, tazminat detaylarini ve süreçlerini, bireysel emeklilige yönelik birikimlerini takip edebilmelerine, saglik hizli hasar bildirimi, katki payi artirma ve fon degisimi yapabilme, doktor ve hemsire destegine bir tusla ulasabilme imkânlari sunan Allianz’im Mobil Uygulama’yla müsterilerinin yaninda olmaya devam ediyor. Hizli Teklif, Online Islemler Merkezi, Online Seyahat Saglik Sigortasi, DigitALL Portal, gibi bir dizi ürün ve hizmeti de müsterilerinin hizmetine sunan Allianz Türkiye dijitallesmenin insan hayatina kazandirdigi hiz ve verimliligi sigorta alaninda da göstermeye devam ediyor.

Allianz Sigorta

444 45 46

http://www.allianz.com.tr

Adres
Bağlarbaşı Kısıklı Cad.No:13 Altunizade 34662 İstanbul
Telefon
0 (216) 556 66 66
Faks
0 (216) 556 67 77
E-Posta
info@allianz.com.tr